Nezhorší-li se epidemiologická situace, otevřou se …

V pondělí 25. května se otevřou:

  • koupaliště,
  • vnitřní prostory restaurací,
  • vnitřní prostory hradů a zámků či
  • zoologických zahrad.

Nově také bude možné pořádat akce do 300 osob, při sezení v hospodách nebude nutné mít nasazenou roušku. Podmínky dalšího uvolnění představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek 15. května 2020.

  1. Restaurace a kavárny

Ve vnitřních prostorách stravovacích zařízení, která se znovu otevřou veřejnosti 25. května, bude platit povinnost nošení roušky pro personál i hosty. Lidé u stolů ji budou moci odložit v rámci konzumace jídla a pití, respektive když budou sedět. Při pohybu po restauraci, například při návštěvě toalety, ji budou muset mít nasazenou. 

Restaurace, hospody, noční kluby či diskotéky budou muset být uzavřeny mezi 23:00 a 6:00. Občerstvení budou moci v této době prodávat přes výdejové okénko. 

2. Hotely a penziony

Od 25. května se také otevřou hotely a penziony, venkovní kempy a další pobytová zařízení. Provozovatelé musí zajistit řádnou dezinfekci pokojů mezi jednotlivými návštěvníky.

3. Letní tábory

Povoleny by měly být tábory do 300 lidí, při příznivém vývoji epidemiologické situace hodlá ministerstvo zdravotnictví tento počet 8. června navýšit do 500 lidí. U stanových táborů by měl být počet omezen na 100. Tábory se budou moct uskutečnit od 27. června. Mimo areál tábora by děti měly nosit roušky. 

4. Hrady, zámky a zoologické a botanické zahrady

Nově se také od pondělí otevřou státní hrady a zámky. Lidé budou muset nosit roušky a dodržovat rozestupy. Lidé by si také měli dopředu koupit na internetu časové vstupenky. Obdobné podmínky budou platit pro návštěvníky a provoz zoologických a botanických zahrad, jejichž vnitřní prostory se také v pondělí otevřou návštěvníkům. 

Počet návštěvníků v placených venkovních prostorech památek v jednom dni nemá přesáhnout 150 osob na hektar. Provozovatelé památek mají častěji dezinfikovat povrchy, personál musí mít zajištěnou dezinfekci i pro sebe. Provozovatelé také mají zabránit tomu, aby se lidé více shromažďovali.

Pro vnitřní expozice památek budou platit stejná omezení, jako nyní platí pro již otevřená muzea. Povinné je nošení roušek a pravidelné větrání, doporučená je ozonizace vzduchu. 

5. Plavecké bazény

Na koupalištích budou lidé muset po 25. květnu nosit roušky, nutné však nebudou jen do vody, při cestě k ní nebo při pobytu na lehátku či ručníku. Povinné nošení roušek však zůstává například při cestě pro jídlo nebo na toalety. Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, povinné zůstávají dvoumetrové rozestupy.

Povoleno bude využívat i sprchy a šatny ob jednu skříňku. Tobogany jsou povoleny, musí se ale dodržet rozestupy 1,5 metru i ve frontě. Zakázané budou atrakce, kde vzniká aerosol, jako jsou například vodopády, divoké řeky nebo protiproudy.

6. Skupinové akce a sportovní aktivity

Hromadné akce včetně ve vnitřních prostorách budou od 25. května povoleny pro maximálně 300 osob. Pokud bude epidemiologická situace nadále příznivá, tak od 8. června se povolení rozšíří na 500 osob a od 22. června až na 1000 lidí. 

Povolené jsou také sportovní akce do 300 osob. Lidé budou moci nově využívat i sprchy, toalety a šatny. 

7. Tetování a piercing

Lidé si budou moci od 25. května znovu ve studiích nechat aplikovat piercing, tetování nebo permanentní make-up. Na službu budou moci dorazit bez doprovodu, s výjimkou přítomnosti zákonného zástupce u mladistvých. Personál i zákazníci mají povinnost nošení roušky.

8. Taxislužby

Jezdit od 25. května mohou také alternativní taxislužby. Ve vozech taxi musí být kvůli covidu-19 zajištěna dezinfekce na ruce, doporučené je instalovat přepážku mezi zákazníka a řidiče. Řidič i klient musejí používat ochranný prostředek dýchacích cest.

9. Roušky

Lidé budou moci od 25. května chodit venku bez roušky, ale budou muset udržovat odstup dva metry a víc, pokud nepůjdou společně s lidmi, s nimiž žijí ve společné domácnosti.Povinnost nosit roušku zůstává v hromadné dopravě a v uzavřených prostorách.

10. Obchodní centra

V obchodních centrech se 25. května otevřou znovu restaurace. Uzavřené však zůstanou dětské koutky, odpočinkové zóny a další prostory, kde by se mohli lidé shlukovat.

Provozovatelé obchodních center budou muset dohlížet na dodržování povinných rozestupů mezi lidmi a zákaz shlukování. Všichni budou muset povinně nosit roušku, s výjimkou konzumace jídla a nápojů.

11. Návštěvy pacientů

Od 25. května budou povoleny návštěvy v nemocnicích, domovech seniorů a dalších lůžkových zařízeních. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány.

Návštěvy musí mít roušky a dezinfikovat si ruce, budou také dotazováni na přítomnost příznaků covidu-19. Při naměřené teplotě nad 37 stupňů Celsia jim bude návštěva zakázána.

12. Studenti a žáci

25. května se také do škol vrátí žáci prvních stupňů základních škol. Podle rozhodnutí ministerstva školství bude do 30. června kontaktní výuka nepovinná, nadále tak probíhá i distanční forma výuky. Žáci budou muset být rozděleni do malých školních skupin, doporučený počet je 15 žáků. V lavici by měl sedět pouze jeden žák. Je také nutní předložit čestné prohlášení o bezpříznakovosti dítěte.

Mgr. Eduard Navara

zdroj: ČTK

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog, Korona-virus. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *