Celostátní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu

Po 8,5 hodinách sčítání a dodání posledních hlasů ze zahraničí jsou volební výsledky kompletní napříč celou republikou. Účast u letošních voleb byla  65,43 %.

Vítězem se stalo uskupení SPOLU (ODS, TOP09, KDU-ČSL) před ANO, PIRSTAN a SPD.

Do Poslanecké sněmovny se nedostaly tradiční levicové strany ČSSD ani KSČM. Po vyhlášení výsledků rezignoval na post předsedy ČSSD Jan Hamáček a o několik hodin později rezignovalo na své funkce též celé vedení KSČM.

Zasedlo vedení ANO, aby sestavilo vyjednávací tým pro vyjednání koalice se SPOLU. Naopak koalice SPOLU podepsala s koalicí PIRSTAN memorandum o vytvoření většinové vlády s tím, že nikdo ze signatářů nevstoupí do jednání s jiným subjektem.

Jak si vedly jednotlivé strany a hnutí v krajích najdete ZDE

zdroj: volby.cz

zdroj: iRozhlas.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Celostátní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu

  1. hoeksalon napsal:

    Po volbach 1996 byla vytvorena mensinova tzv. druha vlada Vaclava Klause tvorena 99 poslanci na pudorysu ODS, KDU-CSL a ODA. Vladu tolerovala CSSD, ktera odesla pri hlasovani o duvere z jednaciho salu. Milos Zeman z nejsilnejsi opozicni strany se stal na oplatku predsedou Poslanecke snemovny. U voleb v roce 1996 lze pozorovat, ze predvolebni kampan ziskava na dulezitosti. Tematicky se kampan vyprofilovala jako spor mezi vladnouci ODS a opozicni CSSD. Tematem socialni demokracie byla kritika ekonomickych kroku pravicove ODS. Oba celky v kampani vsadily na sve dva vystredni predsedy – Vaclava Klause a Milose Zemana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *