Jak získat finance na infrastrukturu?

Jak uvedla starostka Mgr. Magdaléna Davis, Ph.D., ve svém únorovém Slovu starostky „na několika on-line fórech a veřejných setkáních se objevily diskuze k návrhu seniorského bydlení společnosti Ambeat v Řevnické ulici, které často obsahují různé kombinace informací a dezinformací.“.

Pro mě však otázkou zůstává, proč tomu tak je, proč např. na setkáních město nebo developer tyto informace či dezinformace neupřesní a neuvedou na správnou míru. Nejenže by bylo veřejné mínění klidnější, ale občané také spokojenější s informovaností od obou zúčastněných.

Bohužel, neděje se tak. Proto si občané shání informace, kde se dá a jak se dá. Většinou z ověřených zdrojů, jako je Městský úřad Mníšek pod Brdy, Krajský úřad Středočeského kraje, Katastr nemovitostí apod. Je mylné uvažovat, že se na základě takto získaných informací jedná o dezinformace.

Nikdo asi nepředpokládá, že developer bude plnit vše, co město bude chtít, na co si vzpomene. Avšak město se svou vyjednávací pozicí může v některých bodech zatlačit na developera velmi silně. Ať už se to týká rozsahu projektu (uvolnění rezervy R7), spoluúčasti na opravě Řevnické ulice, či její rozšíření, větší zkapacitnění ČOV, apod.

Každý, včetně vedení města, se ve svých argumentech ohání Strategickým plánem na 10 let, který jsme zde v nedávných letech a v několika pracovních skupinách tvořili. Jednou z těchto pracovních skupin byla také „zdravotní, sociální oblast a bezpečnost“. Nikdo však nebyl v současné době schopen určit konkrétní osu, která se této výstavby týká, která by byla tímto projektem naplněna.

Existuje vůbec taková osa ve Strategickém plánu? Vyjádří se k tomu konkrétně radní Mgr. Šárka Slavíková Klímová, která se jednáních této pracovní skupiny účastnila a je současně předsedkyní Komise pro sociální oblast a rodinnou politiku?

Dle mého názoru, ač nejsem v této oblasti odborník, nelze vyvrátit jakékoliv spekulace ohledně územního plánu. Pravdou je, že byl projednán naším zastupitelstvem, které ho koncem roku 2019 schválilo. K současné velikosti a uvolnění územní rezervy R7 však jsou mnohé nezodpovězené dotazy.

Kdyby bylo vše kolem územního plánu průhledné, nebyly by zde dotazy „Proč se plocha R7 rozšířila tak, že navazuje na okraj plochy Z112?“. Až takové dotazy někdo zodpoví a doloží, potom můžeme říci, že to bylo „řádně“ projednáno a nedošlo k mýlce.

Jedná-li se o změnu územního plánu ve zrychleném řízení, jsem názoru, že z téměř 30-ti změn, které jsou předkládány, jich v tomto řízení má být předloženo jen několik. Jedná se o věci, kde město prohrálo soudní řízení (2-3), případ ohledně zeleně, o kterém rozhodlo zastupitelstvo města (1) a zakreslení několik let existující cesty do školního dvora (1). Ostatní bych uvítal ve změně č. 2 územního plánu, které by bylo v klasickém řízení.

V mnoha případech a otázkách ohledně projektu zaznělo: jak se bude financovat to a jak tohle? Kdo to bude platit? Podívejme se, jak to řeší v jiných obcích.

Praha minulý čtvrtek schválila tzv. „metodiku spoluúčasti investorů“. Princip je jednoduchý. Vybírat se bude za hrubou podlahovou plochu.

Tam, kde se územní plán měnit nemusí, bude vybírat od developera 700 Kč / m2. Tam, kde se územní plán měnit musí, bude vybírat od developera 2300 Kč / m2.

Jak uvedl pro Hospodářské noviny náměstek pro finance Pavel Vyhnánek – „nová výstavba je kvůli nevhodně nastavenému daňovému systému pro obce zcela nevýhodnou záležitostí. Toto je z mého pohledu jediné možné řešení, jak alespoň zčásti ulehčit rozpočtu …“

K čemu budou finanční prostředky sloužit? Na výstavbu či opravu infrastruktury, školy, školky.

Nejsme sice v Praze, ale takovéto dokumenty existují i v jiných městech po České republice. Jedná se např. o Tábor, Říčany, Jihlavu, Brno, Pardubice, Liberec, ale také Mnichovo Hradiště, odkud pochází hejtmanka Středočeského kraje. Ze zahraničí lze zmínit např. Amsterodam, či Mnichov.

Není tento postup návodem také pro naší radnici? Co na to rada města? Vezme si Mníšek pod Brdy příklad od hejtmanky Středočeského kraje?

za MNÍŠECKÉ PATRIOTY

Mgr. Eduard Navara

Zdroj: Hospodářské noviny 31.1.2022, aktualizováno 1.2.2022

https://archiv.hn.cz/c1-67026970-developeri-budou-muset-prispivat-mestu-na-skolky-ci-dostupne-bydleni-schvalila-praha-podrazi-byty

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Jak získat finance na infrastrukturu?

  1. Pingback: Informační rozcestník – Ambeat – areál pro seniory | V Mníšku.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *